Dobre sa vyspať je pre funkciu ľudského organizmu priam nevyhnutnosťou. Ak v noci nespíte, môže to viesť k psychickým aj fyzickým zdravotným problémom. Niekedy ho však nenarúšajú poruchy spánku, ale chrápanie osoby, ktorá spí vedľa vás. Ako tento problém zmierniť, prípadne úplne eliminovať?
Častejšie sa vyskytuje u mužov
Chrápanie sa odborne nazýva aj ronchopatia. Je to zvuk vibrácií, ktoré vznikajú v našom dychovom ústrojenstve. Väčšinou je to následok obmedzenej priechodnosti horných dýchacích ciest, kedy sa vzduch pohybuje obmedzeným priestorom a v dôsledku toho prúdi rýchlejšie. Charakter aj intenzita chrápania sa môžu počas noci meniť v závislosti od miery obmedzenia vzduchu prúdiaceho v nose, ústach a hrdle – ale to už asi viete. Chrápanie si nevyberá. Môže sa vyskytnúť u každého, bez ohľadu na vek či pohlavie. Je síce preukázané, že vo väčšej miere postihuje mužské pohlavie, ale trápi aj 15 % ženskej populácie.
Chrápanie si treba všímať
Výskumy našli mnoho príčin a rizikových faktorov, ktoré chrápanie podnecujú. V prvom rade je to vyšší vek, kedy sa prirodzene povoľujú krčné svaly a následne zužuje dýchacia trubica. Tiež je vysokým rizikom vzniku chrápania chronická alebo alergická nádcha, obezita, zväčšené mandle, nosové polypy, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie alebo deformácia nosnej priehradky. Vo výnimočných prípadoch môže ísť aj o vedľajší účinok užívania niektorých liekov, ako napríklad liekov na spanie. Hoci sa navonok zdá, že nejde o žiadny závažný zdravotný problém, dlhodobé chrápanie netreba úplne ignorovať. Nejde len o znížený komfort spánku osoby, ktorá spí vedľa, ale aj o komfort osoby, ktorá priamo chrápe. Z dlhodobého hľadiska tiež chrápanie zvyšuje riziko vážnych cievnych ochorení. Chrápanie by sa nemalo podceňovať, pretože často súvisí so spánkovým apnoe, čiže zástavami dýchania počas spánku, čo vedie k nedostatočnému okysličovaniu orgánov. Neliečené spánkové apnoe zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku, infarktu aj mŕtvice.
Pravidelný spánkový režim
Ako ale s chrápaním bojovať v domácich podmienkach? Miernejšie a občasné chrápanie sa našťastie dá zvládnuť aj rôznymi bežne dostupnými prostriedkami, režimovými opatreniami, zmenami v životnom štýle, prípadne rôznymi babskými radami. Ak chrápete vy alebo váš partner, odporúčame chodiť spávať a vstávať v tom istom čase, vrátane víkendov. Výrazné obmedzenie chrápania obvykle prináša aj spánok v polohe naboku. Zadovážte si tiež vyšší vankúš – ak je hlava vyššie ako nohy, poklesne tlak na dýchacie cesty a uľahčí sa dýchanie. V prípade, že už nemôžete chrápanie vydržať, v lekárni sa dajú zohnať v rôznych formách prípravky proti nemu, ide napríklad o orálne spreje alebo kvapky, prípadne náplasti do nosa. Vždy sa o ich používaní ale poraďte s lekárom. Do spálne môžete tiež skúsiť umiestniť difuzér, ktorý zvlhčuje prostredie a priaznivo vplýva na dýchanie (odporúča sa najmä mätový, eukalyptový a citrónový esenciálny olej. A ak chcete siahnuť po receptoch našich starých mám, pripravte si čaje z mäty, pamajoránu alebo pestreca. Tiež ich môžete v sušenej podobe napchať do vankúša.